محل تبلیغات شما

کتاب‌:
مردی در تبعید ابدی

نویسنده: نادر ابراهیمی
موضوع: داستان ایرانی - تاریخی
انتشارات: روزبهان

نخستین چاپ این کتاب توسط انتشارات فکر روز» به بازار عرضه شد. داستان براساس زندگی ملّامحمّد صدر قوامی شیرازی، صدرالمتألّهین، نوشته شده است.
نادر ابراهیمی با نثری بسیار زیبا و اغلب آهنگین، داستان را از نوجوانی تا دوران تبعید ملّاصدرا، روایت می‌کند و به وضوح مشخص است که مطالعات دقیقی در سرگذشت و نوشته‌های صدرالمتألّهین داشته است. او در این داستان ملّاصدرا را جوانی بسیار دانا و البته حاضر‌جواب و بی‌پروا به تصویر می‌کشد. زمان، در این داستان به طور کلی روندی خطی و منظم دارد اما برگشت‌های گاه‌به‌گاه به گذشته، بر جذابیت داستان افزوده است.

گزیده‌ای از داستان:
محمّد، ناگهان، بانگ برداشت: پدر! لااقل بگو که برای هیچ‌یک از سخنانم، پاسخی نداری، و به همین علّت، آنها را، تا زمانِ یافتنِ پاسخ، می‌پذیری.»
-نَع! من بزرگی را دارم که از او می‌پرسم، از او می‌پذیرم، و از او تقلید می‌کنم. من فریب هر آموزگارِ ریاکار را نمی‌خورم.
محمّد، از اتاق خود بیرون می‌جهد: پدر! تقلید، در صورتی تقلید است که مُقلّد، انسانی بالنّسبه فرهیخته و صاحب‌رأی باشد. مُقلّد باید که خود قدرتِ تشخیصِ خوب از بد، درست از نادرست، راه از بیراه را داشته باشد؛ امّا گرفتارِ شکّ میان این و آن باشد. مُقلّد، برای آن تقلید نمی‌کند که بارِ مسئولیت را از گُرده‌ی خود بردارد و بر دوشِ اهل فضل بگذارد. مُقلّدِ مغلوب، تقلید را هم بی‌قدر می‌کند پدر.»

روزهای بعد از این...

دروغهای کوچک بزرگ

گلهایی به یاد الجرنون

داستان ,تقلید ,تبعید ,داشته ,محمّد، ,پدر ,از او ,است که ,در این ,این داستان ,و به

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

گل لبخند ابزارآلات صنعتی و ساختمانی mylovewinx ائله بئله . فروشگاه اینترنتی 5040 arsanegu enseverkni آمار سی سی Christopher's collection